2018-06-13
Dzień Narodów
2018-06-07
Oferta edukacyjna
2018-05-28
VI Przegląd Teatrów Młodzieżowych "Na małej scenie"
2018-05-05
3 maja Dzień Konstytucji
  • Temperatura: 20.5°C
  • Odczuwalna: 21.3°C
  • Wilgotność: 80%
  • Kierunek wiatru: WSW
  • Prędkość wiatru: 0.0km/hr
  • Ciśnienie: 995.3hPa
  • Opady z 24h: 0.0mm

Stacja pogodowa

27 września 2014 to rocznica utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. 75 lat temu w Warszawie powołana została Służba Zwycięstwu Polski przekształcona następnie w Związek Walki Zbrojnej a w 1942 roku

w Armię Krajową. Oprócz struktur wojskowych funkcjonował też pion cywilny podporządkowany Rządowi RP na uchodźstwie. Polskie Państwo Podziemne zarówno ze względu na ilość zaangażowanych osób jak i zasięg oraz intensywność działania było ewenementem na skalę światową i nie da się go porównać z żadną konspiracyjną struktura z okresu II wojny światowej.

W przeddzień rocznicy, w piątek 26 września uczniowie naszego gimnazjum podjęli szereg działań włączając się aktywnie w uroczystości gminne i ogólnokrajowe. Przygotowana została wystawa prezentująca działania Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego przywódców. Szkolne radio zaprezentowało audycję poświęconą piosence patriotycznej i żołnierskiej. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmów "Hubal" oraz "Cichociemni. Głosy żyjących." Reprezentacja uczniów i harcerzy, razem z Wójtem Gminy Inowłódz Zenonem Chojnackim złożyła kwiaty i znicze pod Szańcem mjr Hubala w Anielinie oraz spotkała się z płk Marianem Zachem wiceprezesem środowiska Hubalczyków, który zaprezentował bogate zbiory militariów i ciekawie opowiedział o latach wojny i okupacji.

hubal 1hubal 2hubal 3hubal 4
plk zach dom 1plk zach dom 2plk zach dom 3plk zach dom 4

Copyright © 2018 Publiczne Gimnazjum w Inowłodzu - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.gimnazjuminowlodz.pl/informacje/aktualnosci/75-rocznica-powolania-polskiego-panstwa-podziemnego/