2018-12-18
Turniej Siatkówki Dziewcząt
2018-12-06
Mikołajki
2018-11-09
"Rekord dla Niepodległej"
2018-10-14
Dzień Edukacji Narodowej
  • Temperatura: 3.2°C
  • Odczuwalna: 2.9°C
  • Wilgotność: 72%
  • Kierunek wiatru: W
  • Prędkość wiatru: 0.0km/hr
  • Ciśnienie: 1012.8hPa
  • Opady z 24h: 0.2mm

Stacja pogodowa

DSC 0155DSC 0156DSC 0157DSC 0160

Dokładnie 75 lat temu, 1 września o godzinie 4.45 rano z pancernika Shlezwig-Holstein padły w stronę Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte strzały, które zapoczątkowały II wojnę światową.  Te strzały były ostateczną iskrą, która podpaliła tlący się od dawna lont, bowiem konflikt narastał od połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku, a na jego wybuch złożyły się m.in.: aneksja Abisynii przez Włochy, demilitaryzacja Nadrenii, Anschluss Austrii, konferencja monachijska, aneksja Czech przez Niemcy i Albanii przez Włochy, podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow. W końcu Niemcy zażądały od Polski Korytarza Gdańskiego, a gdy spotkały się z odmową, zaatakowały nasz kraj bez wypowiadania wojny. 

Trwający do 8 maja 1945 roku konflikt pochłonął prawie 50 mln. ofiar (ludności cywilnej i żołnierzy), w tym 6 mln Polaków, choć wielu badaczy jest zdania, że ta liczba jest zaniżona i przyczynił się do gigantycznych strat, których wielu krajom przez lata nie udało się odbudować.

Tablice zostały przygotowane przez panią Barbarę Dziubałtowską- Chachułą, panią Ewę Godlewską, pana Maksymiliana Papiernika i chłopców z klasy III B.

Copyright © 2019 Publiczne Gimnazjum w Inowłodzu - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.gimnazjuminowlodz.pl/informacje/aktualnosci/75-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/