2018-12-18
Turniej Siatkówki Dziewcząt
2018-12-06
Mikołajki
2018-11-09
"Rekord dla Niepodległej"
2018-10-14
Dzień Edukacji Narodowej
  • Temperatura: 6.1°C
  • Odczuwalna: 5.6°C
  • Wilgotność: 59%
  • Kierunek wiatru: W
  • Prędkość wiatru: 0.0km/hr
  • Ciśnienie: 1012.7hPa
  • Opady z 24h: 0.2mm

Stacja pogodowa

Po rozstrzygnięciu konkursu sprawdzającego wiedzę z dziedziny meteorlogoologii i klimatologii, przyszedł czas na napisanie listu do Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Meteorologiczne (WMO), Michela Jarrauda. Uczennice naszej szkoły zawarły w liście kilka propozycji mających na celu pomóc w rozwiązywaniu problemów ze zmianami klimatycznymi.

Oto treść tego listu:

                                                                                                                           Inowłódz, 17.06.2014r.

 

Szanowny Panie Jarraud!

Piszemy do Pana w bardzo ważnej sprawie. Ostatnio mamy niepokojące sygnały z powodu zmieniającego się klimatu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatyczne nie są żadną nowością dla naszej planety i, że w przeszłości już miały miejsca ocieplenia i ochłodzenia klimatu. Jednakże obecne zmiany zachodzą o wiele szybciej. Mamy świadomość tego, że w głównej mierze
to człowiek wywiera największy wpływ na środowisko. Wobec tego chciałybyśmy przedstawić kilka propozycji jak spowolnić ten proces.

 W Polsce, jak i w wielu innych krajach nie można zaprzestać wydobywania węgla kamiennego, ponieważ jest on jednym z ważniejszych surowców mineralnych będącym źródłem energii. Możliwe jest jednak zastosowanie filtrów oczyszczających. Takie rozwiązanie jest dobre zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Kolejną propozycją z naszej strony jest zorganizowanie „Weekendów bez samochodów” na całym świecie. Zamiast tego ludzie przemieszczaliby się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Tylko niepełnosprawni i służby specjalne miałyby do dyspozycji samochody.

Następnym wyjściem jest zadbanie o roślinność. Kiedy wycinany jest las należy posadzić go w innym miejscu. Istotnym przedsięwzięciem byłoby zagospodarowanie terenów miejskich i przemysłowych pod drzewa i krzewy. Również oszczędzanie papieru wpłynie dobrze na klimat – zmniejszy ilość wycinanych drzew. Trzeba także zacząć selektywnie segregować odpady i przetwarzać je w myśl zasady „zużywasz – odnawiasz – używasz”. Ogrzewając nasze domy starajmy się zachować optymalną temperaturę, tj. 21°C, nie zużywając niepotrzebnie opału. Jeśli mamy taką możliwość ogrzewajmy wodę za pomocą kolektorów słonecznych umieszczonych na dachach budynków.

Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę na technologie wykorzystywane przy produkcji urządzeń RTV i AGD.  Ze względu na codzienne używanie tego sprzętu zadbajmy, aby był on energooszczędny. Starajmy się też wyłączać go z zasilania, gdy z niego nie korzystamy oraz nie pozostawiać w trybie stand-by. Podsumowaniem wszystkich działań byłyby festyny z okazji Dnia Ziemi oraz akcje sprzątania świata, które promowałyby wiedzę na temat środowiska oraz zachęcałyby ludzi do „ekologicznego życia”.

                Mamy nadzieję, że nasze pomysły okażą się pomocne i chociaż w pewnej części zostaną zrealizowane oraz przyczynią się do ratowania klimatu.

 

                             Z poważaniem

Marta Widz i Lidia Grzegorczyk

uczennice Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu

 

 

Copyright © 2019 Publiczne Gimnazjum w Inowłodzu - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.gimnazjuminowlodz.pl/informacje/aktualnosci/konkurs-na-list-do-sekretarza-generalnego-wmo/